Strony

niedziela, 30 października 2016

Złość niejedno ma imię, czyli sztuka kłótni według typów osobowości (i jak zmienić się na lepsze)

Hej! Długo nie pisałam, bo dostałam pracę. Cały czas trwa szkolenie, a ja jestem okrutnie zmęczona, więc niestety blog musiał zejść na drugi plan. Ale dziś kolejny post w moim własnym tłumaczeniu, tym razem ze strony Thought Catalog, jak zawsze z moimi dodatkami i szaloną liczbą gifów (wiem, jestem niepoprawna w tej materii, mam jedynie nadzieję, że mój blog nigdy nie będzie przypominał blogów, które robiło się w gimnazjum 10 lat temu – tam dopiero wszystko się ruszało i świeciło). Ale przechodząc do sedna sprawy – dzisiejszym tematem jest gniew. Każdy z nas radzi sobie z nim inaczej. Jedni chowają się w swojej skorupce, inni rozwiązują sprawę krzykiem, a jeszcze inni potulnie przyjmują winę na siebie. Poniżej przedstawiam najbardziej prawdopodobne scenariusze zachowania każdego z 16 typów (wraz ze wskazówkami jak sobie z tym radzić).

ISFJ


Co robią: Nie mówią o swojej złości, jednocześnie przekonując samych siebie, że im przejdzie. Gniew wychodzi sam – subtelnie, w postaci zachowań pasywno-agresywnych.

Co powinni zrobić: Powiedzieć drugiej stronie o tym, jak się czują i wspólnie wymyślić sposób, aby tego uniknąć w przyszłości.


ENFP


Co robią: Próbują spojrzeć na sprawę z punktu widzenia drugiej strony, jednak gdy ten punkt widzenia nie przypomina ich własnego sposobu działania – szydzą z niego.

Co powinni zrobić: Poprosić drugą stronę o wyjaśnienie jej punktu widzenia i podjąć próbę zrozumienia jej motywacji.

ISFP


Co robią: Tłumią w sobie gniew i unikają osoby, na którą są złe – prawdopodobnie nie odzywając się do niej do końca życia.

Co powinni zrobić: Wyjaśnić drugiej stronie dlaczego zraniła ich uczucia i poprosić o wyjaśnienie jej punktu widzenia.

INTJ


Co robią: Stwierdzają, że osoba, na którą są złe jest nieporadna i niekompetentna, a potem izolują się od niej.

Co powinni zrobić: Powiedzieć drugiej stronie, że ich zdenerwowała i wysłuchać jej argumentów po to, aby wymyślić rozwiązanie konfliktu.

INFP


Co robią: Wycofują się, żeby przeanalizować sytuację i sprawdzić, czy nie zareagowali zbyt emocjonalnie. W międzyczasie najprawdopodobniej przestaną odzywać się do osoby, na którą są złe.

Co powinni zrobić: Zanim się wycofają, INFP powinni powiedzieć drugiej stronie o swoich zranionych uczuciach i o tym, że potrzebują czasu, aby przemyśleć sprawę w samotności.


ENTP


Co robią: Wywlekają na wierzch największe słabości osoby, z którą się kłócą. Czy to poprzez wiele subtelnych złośliwości, czy też jeden wielki wybuch gniewu.

Co powinni zrobić: Rozważyć swój własny wkład w sytuację, wyjaśnić swój punkt widzenia i poprosić drugą stronę o jej wersję wydarzeń.


INFJ


Co robią: Jeśli są tylko lekko źli, wycofują się i izolują od osoby, z którą się pokłócili. Jeśli są bardzo źli (co zdarza się rzadko), wykorzystają nawet najdrobniejsze słabości drugiej strony, aby zdobyć nad nią przewagę i osłabić ją psychicznie.

Co powinni robić: Rozmawiać otwarcie, aby znaleźć wyjście z sytuacji i za żadne skarby nie doprowadzić do punktu krytycznego.

ENFJ


Co robią: Jeśli są lekko źli, wycofują się, aby przeanalizować sytuację. Jeśli są strasznie źli, atakują drugą stronę mówiąc prawdziwe, okrutne rzeczy na jej temat.

Co powinni zrobić: Zobaczyć subiektywną naturę własnego gniewu i wykazać się umysłem otwartym na cudzy punkt widzenia.


ISTJ


Co robią: Oscylują pomiędzy ignorowaniem osoby, z którą się kłócą, a rzucaniem subtelnych, lecz okrutnych komentarzy na jej temat.

Co powinni zrobić: Poprosić o jej wersję wydarzeń i przekazać własną w taki sposób, aby nie doszło do spięcia.

ISTP


Co robią: Całkowicie ignorują drugą stronę i zaczynają polegać na bodźcach fizycznych (np. picie, bójki, ćwiczenia), aby zapomnieć o sprawie.

Co powinni zrobić: Znaleźć zdrowe ujście dla gniewu (np. ćwiczenia), a później zająć się szukaniem rozwiązania problemu, który wywołał tę złość.

INTP


Co robią: Ignorują sam fakt, że są źli do czasu, kiedy wybuchają bez żadnego ostrzeżenia i rzucają pod adresem drugiej strony zjadliwe uwagi i obelgi na temat jej inteligencji.

Co powinni robić: Zauważać kiedy i dlaczego reagują złością. Spychanie tego uczucia na bok powoduje wybuchy, których lepiej uniknąć.



ESFP


Co robią: Krzyczą, płaczą, robią sceny, a potem szybko się opanowują i przepraszają.

Co powinni zrobić: Zaczekać chwilę i przemyśleć jak najlepiej mogą przekazać swój punkt widzenia, a potem spokojnie powiedzieć o swoich zranionych uczuciach.

ESTJ


Co robią: Są niecierpliwi, wykrzykują rozkazy na innych i szydzą z ich sposobu działania.

Co powinni zrobić: Przemyśleć w jaki sposób ich reakcja na stresującą sytuację wpływa na więzi z innymi oraz wymyślić efektywną metodę komunikacji w momentach zdenerwowania.

ESFJ


Co robią: Przebaczają występek, ale nigdy (PRZENIGDY) o nim nie zapominają.

Co powinni robić: Uczyć się jak przemyśleć sprawy na chłodno i przetrawić własne uczucia gdy ktoś ich zranił czy zdradził. Dzięki temu będą w stanie o tym zapomnieć i uwolnić się od przeszłości.

ESTP


Co robią: Odczuwają emocje w sposób fizyczny i wyładowują je poprzez konfrontację i/lub rozwalając jakiś przedmiot.

Co powinni robić: Znaleźć konstruktywny sposób na rozładowanie energii (np. przez ćwiczenia czy medytację), aby dojść do źródła problemu zamiast skupiać się na złości.


ENTJ


Co robią: Przeobrażają się w zimnych i wyrachowanych – obalają każdy argument drugiej strony pojedynczymi, doskonale wymierzonymi wypowiedziami czy działaniami. Wszystko po to, aby ich było na wierzchu.

Co powinni robić: Wycofać się, aby przeanalizować swoją reakcję emocjonalną na dany konflikt zamiast natychmiast tworzyć strategie, które zapewnią im wygraną.


To tyle na dziś, a już niedługo kolejne tłumaczenia o konkretnych typach osobowości, we wtorek wezmę na tapetę swój własny typ - ENFP :) Cheers!

niedziela, 9 października 2016

StereoTYPY, czyli co myślimy o typach osobowości (a nie powinniśmy)

<W tytule miało być stereoTYPY, ech>
Hej! Tym razem tłumaczę tekst ze strony Personality Growth, oczywiście, jak zwykle, z drobnymi zmianami i gifami ;) W przypadku MBTI problem stereotypów jest wyjątkowo ważny – dla wielu już sama idea typów osobowości może wydać się ograniczająca. Jednak w całym przedsięwzięciu osobowościowym nie chodzi wcale o podziały, a o zbliżanie ludzi do siebie, rozumienie własnych ograniczeń i różnic – a wszystko po to, aby lepiej współgrać z innymi i samym sobą. Zatem co myślimy o typach osobowości i dlaczego nie mamy racji? Zapraszam do lektury!

INFJ

Stereotyp: Jasnowidz, którego nie da się zrozumieć

Fałsz, bo: INFJ mają silną intuicję, dzięki czemu wysnuwają trafne wnioski na temat przyszłości, ale nie mają wiele wspólnego z jasnowidzami. To dzięki intuicji zbierają fakty i na ich podstawie podświadomie przewidują, co może się zdarzyć, sami nawet nie rozumiejąc, skąd się to bierze. Są wyjątkowi i niezwykli, lecz bez problemu odczuwają emocje innych. Właśnie z powodu tej wrażliwości na drugiego człowieka bardzo łatwo tworzą więzi – jeśli tylko się o to postarasz.


ENFJ

Stereotyp: Człowiek władczy i apodyktyczny emocjonalnie

Fałsz, bo: ENFJ są bardzo troskliwi i świadomi tego, w jaki sposób ich działania wpływają na innych. Jeśli na ciebie naciskają, to tylko dlatego, że wyczuwają potrzebę, abyś wydusił z siebie, co cię trapi. Gdy zejdziesz z pozycji obronnej, możesz odkryć, że potrzebujesz ich pomocy i wnikliwości.


INFP

Stereotyp: Uczuciowy płaczek


Fałsz, bo: INFP faktycznie cenią uczucia ponad logikę, jednak nie są tak delikatni jak się wydaje. Mają silne poczucie wartości moralnych i są gotowi bronić swoich przekonań. Świadomość własnych uczuć sprawia, że są w stanie doskonale sobie z nimi radzić – w przeciwieństwie do typów preferujących logikę i często obawiających się własnych emocji.





ENFP

Stereotyp: Ciągle podekscytowana dusza towarzystwa

Fałsz, bo: ENFP mają silną intuicję i często spoglądają w głąb samych siebie, przez co lubią spędzać sporo czasu w samotności. Są ekstrawertykami, jednak uwielbiają rozważać nowe pomysły. Rozumieją własne emocje, chociaż największą radość sprawia im możliwość zgłębiania nowych możliwości.




INTJ

Stereotyp: Robot bez uczuć

Fałsz, bo: INTJ kierują się logiką, lecz są też w stanie stworzyć więzi z innymi. Prawda jest taka, że pragną zrozumieć świat i sądzą, że pomagają innym ucząc ich. Potrafią dbać o ludzi i odczuwać. Fakt, że wolą logikę nie oznacza wcale, że nie mają żadnych emocji. Po prostu wolą je ignorować.

ENTJ

Stereotyp: Potwór bez uczuć, który zgniecie wszystkich na swojej drodze


Fałsz, bo: ENTJ często czują się dobrze na stanowiskach władzy i zazwyczaj nie pojmują uczuć w lot, jednak przejmują się tym, jak inni ich postrzegają i nie chcą wyglądać na oziębłych. Dobrze radzą sobie w sterowaniu grupą, lecz pragną również zrozumieć perspektywę innych. Za wszelką cenę bronią swoich bliskich. Jeśli usłyszą, że są surowi i bezduszni – postarają się to zmienić, aby być w porządku wobec ludzi.


INTP

Stereotyp: Robot zagubiony w towarzystwie
Fałsz, bo: INTP są świadomi tego, jak inni ich postrzegają. Jeśli unikają spotkań towarzyskich, to zazwyczaj z wyboru, a nie dlatego, że nie wiedzą jak się zachować. INTP często przywiązują się emocjonalnie, zwłaszcza gdy coś wywołuje w nich nostalgię. Są zdolni do głębokich uczuć i potrafią okazywać serdeczność bliskim. INTP zdecydowanie mają uczucia, chociaż ich okazywanie nie przychodzi im łatwo.

ENTP

Stereotyp: Leniwy i arogancki palant


Fałsz, bo: ENTP często nie chcą wprowadzać swoich pomysłów w życie, chociaż zdecydowanie mają ku temu zdolności. Dostrzegają morze najróżniejszych możliwości i są w stanie wdrożyć najlepszą strategię. ENTP są bardzo pewni siebie i zazwyczaj wykorzystują to, aby rozśmieszać innych i sprawiać, aby poczuli się dobrze. Za zuchwałymi popisami ENTP kryją się ludzie, którzy chcą być lubiani i czują się dobrze w centrum uwagi. ENTP potrafią być serdeczni i dbać o swoich bliskich.


ISTJ

Stereotyp: Nudny pracoholik

Fałsz, bo: ISTJ bardzo dbają o to, aby ich bliskim niczego nie brakowało. Czasem są postrzegani jako sztywni i rygorystyczni, a to dlatego, że ciężko pracują, aby dojść do celu. Wielu ISTJ ma wyjątkowe i oryginalne poczucie humoru, którym chętnie zabawiają innych.

ESTJ

Stereotyp: Apodyktyczny despota

Fałsz, bo: ESTJ potrafią być drobiazgowi i władczy, jednak robią to z troski. Chcą chronić i zapewniać bezpieczeństwo swoim bliskim. Gdy widzą, że ktoś popełnia błędy, czują potrzebę wkroczenia do akcji i załatwienia sprawy.


ISFJ

Stereotyp: Typ matczyny

Fałsz, bo: Ponad wszystko ISFJ chcą spokoju i podtrzymania tradycji. Pragną otoczenia pełnego ciepła i aby to osiągnąć, są w stanie iść na kompromisy z samymi sobą. ISFJ nie pakują się od razu w życie rodzinne – wielu z nich czeka na odpowiedni moment.

ESFJ

Stereotyp: Płytki plotkarz

Fałsz, bo: Działaniami ESFJ kieruje silna chęć zadowalania innych. Bardzo często kopiują zachowanie osób ze swojego otoczenia i stają się jego wytworem. Jeśli ESFJ znajdą się w miejscu, gdzie wszyscy będą cenić inteligencję i głębokie rozważania, wtedy naturalnie przejmą te wartości. ESFJ dbają o innych i bardzo chcą ich zadowalać, dzięki czemu daleko im do bycia płytkimi.


ISTP

Stereotyp: Kozak uzależniony od adrenaliny

Fałsz, bo: ISTP czują silny związek z otoczeniem, jednak są przy tym wyjątkowo introwertyczni. Uwielbiają tkwić we własnych myślach i bardzo lubią naukę.

ESTP

Stereotyp: Porywczy i fałszywy manipulator

Fałsz, bo: ESTP żyją tu i teraz, jednak dbają również o to, jak ich widzą inni. Chcą być lubiani i wcale nie cieszy ich sprawianie przykrości. ESTP wysoko cenią sobie przyjaźń i ryzykują tylko wtedy, gdy naprawdę chcą.

ISFP

Stereotyp: Nieśmiały roztrzepaniec

Fałsz, bo: ISFP charakteryzują się niesamowitą dozą autorefleksji i bogatym życiem wewnętrznym. Często są bardzo inteligentni i bacznie obserwują swoje otoczenie. ISFP tkwią we własnych myślach tak bardzo, że ludzie dookoła mogą przeoczyć głębszą stronę ich osobowości.

ESFP

Stereotyp: Egocentryczny imprezowicz

Fałsz, bo: ESFP są świadomi własnych emocji i bacznie obserwują otoczenie. Często potrafią wyłapać to, co umyka innym. Uwielbiają się bawić i żyć tu i teraz, ale to wcale nie oznacza, że nie są świadomi, co się dookoła nich dzieje. ESFP dbają o swoich bliskich i starają się ze wszystkich sił, aby ich uszczęśliwić.

Stereotypy i funkcje kognitywne – kompleksowe wyjaśnienie najważniejszych aspektów MBTI, część 2

Hej! Dziś drugi, a zarazem ostatni, wpis o funkcjach kognitywnych, czyli opis jak działa każda z nich. Enjoy! :)


Funkcje percepcyjne:

Ekstrawertyczna iNtuicja (Ne) – dominująca funkcja ENFP i ENTP, pomocnicza INFP i INTP

Ekstrawertyczna intuicja to funkcja, która tworzy nowe możliwości, łączy w całość abstrakcyjne idee i wyłapuje powiązania w świecie zewnętrznym. Jest w stanie rozważyć na raz mnogość sprzecznych pomysłów, gdyż zauważa niemal każdy aspekt danej sytuacji. Ne jest głównie funkcją nastawioną na przyszłość – bada wszystkie możliwości odnośnie tego, co może się wydarzyć.

Osoby, których funkcją dominującą jest Ne często się ekscytują, są przedsiębiorczy i bardzo kreatywni. Z natury uwielbiają dyskutować o ideach, mają różne zainteresowania i traktują wszystko jak wyzwanie. Ciągle rozmyślają o tym, co mogą robić i czego doświadczyć, jednak z trudem przychodzi im trzymanie się jednego pomysłu czy planowanie długoterminowe.



Stereotypy i funkcje kognitywne – kompleksowe wyjaśnienie najważniejszych aspektów MBTI, część 1

Niczym Alicja w głąb króliczej nory,
tak my w odmęty funkcji kognitywnych


W tym poście poznamy podstawy teorii, bez której MBTI nigdy by nie powstało. Chodzi o funkcje kognitywne, czyli funkcje poznawcze mózgu, zgodnie z którymi zgłębiamy świat dookoła nas, zbieramy informacje, podejmujemy decyzje, reagujemy na otoczenie i innych. Funkcje determinują nasze życie codziennie i sposób myślenia, to one sprawiają, że często tak diametralnie się od siebie różnimy. Zrozumienie funkcji kognitywnych pozwoliło mi przeniknąć mój własny umysł, wreszcie pojęłam skąd pochodzą pewne zachowania czy myśli. Uniknęłam też wielu rozczarowań i kłótni, bo wreszcie wiedziałam jak spojrzeć na drugiego człowieka.

Jak wspominałam w pierwszym poście – każdy z nas żyje w jakimś pudełku. Czy to naszych własnych przekonań, upodobań, sposobu myślenia, czy też wychowania i konwencji społecznej. Dopiero gdy zauważymy ściany tego pudełka – wtedy możemy je przekroczyć, aby lepiej zrozumieć drugiego człowieka i pokonać własne ograniczenia.
Zacznijmy od zabicia w zarodku pewnych stereotypów. Ekstrawertyk i introwertyk to nie „ten, co lubi ludzi i ten, co chowa się w domu, kiedy tylko może”. Ekstrawertyk po prostu czerpie energię ze swojego otoczenia, patrzy na zewnętrzne możliwości albo żyje tu i teraz. Introwertyk czerpie energię z własnych myśli lub odczuć, a jego wewnętrzny świat niekoniecznie musi mieć wiele wspólnego z zewnętrznym. Rodzajów ekstrawertyków i introwertyków również jest wiele i nie każdy będzie podobny do drugiego. 


W byciu introwertykiem w ogóle nie o to chodzi,
ale gif mnie jakoś rozwalił :D

czwartek, 6 października 2016

INTP (Logik) – słabe i mocne strony charakteru

Hej! W tym poście przetłumaczyłam tekst o słabych i mocnych stronach osobowości INTJ ze strony 16personalities (oczywiście z małymi dodatkami od siebie:)

INTP – mocne strony


– genialne zdolności analizy i abstrakcyjnego myślenia – Dla INTP świat to jedna wielka, skomplikowana maszyna złożona z połączonych ze sobą części. INTP są geniuszami w analizowaniu tych połączeń, gdyż zauważają jak pozornie niezwiązane elementy do siebie pasują, co zadziwia większość pozostałych typów.



– bogata wyobraźnia i oryginalność – Zauważanie powiązań między elementami wynika z ciągle pracującej wyobraźni. Pomysły INTP na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przeciwne intuicji, często też nie oglądają światła dziennego, jednak zawsze są niezwykłe i nowatorskie.

– otwartość umysłu – INTP nie dokonaliby tych wszystkich powiązań gdyby sądzili, że są wszystkowiedzący. Odznaczają się przede wszystkim otwartością na alternatywne teorie, jednak wszystko w ramach logiki i faktów. W przypadku spraw subiektywnych, typu normy społeczne czy tradycje, INTP są dość liberalni. Przyjmują postawę pod tytułem „to nie moja sprawa”, gdyż liczą się dla nich jedynie idee innych ludzi. 

– entuzjazm – INTP potrafią być bardzo entuzjastyczni jeśli chodzi o nowe idee, którymi się zainteresowali. Generalnie są dość powściągliwi, lecz jeśli ktoś podziela ich pasje, mogą być niesamowicie podekscytowani możliwością dyskusji na ten temat. Jednak bardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że ten entuzjazm wyrazi się przez ciche chodzenie naokoło albo wzrok utkwiony w przestrzeń. 

– obiektywizm – Zdolności analizy, kreatywność i otwartość umysłu nie służą im jako sposób poszukiwania jakiejś ideologii czy walidacji emocjonalnej. INTP są raczej mediatorem, przekaźnikiem prawd o świecie, ale tylko jeśli da się je wyrazić. Są z tej roli dumni. 

– szczerość i bezpośredniość – Wiedzieć jedno, a mówić drugie to w ich mniemaniu obłudne zachowanie. INTP nie chcą celowo ranić uczuć innych, jednak wierzą, że prawda jest najważniejsza i oczekują, iż taka postawa doczeka się uznania i odwzajemnienia. 


INTP – słabości 


– zamknięcie w sobie – Intelektualne podejście INTP zmienia ich otoczenie na lepsze, lecz paradoksalnie uważają oni, że otoczenie przeszkadza im w myśleniu. Szczególnie dotyczy to innych ludzi – INTP są nieśmiali w towarzystwie. Przebywanie w bardziej zawiłych sytuacjach jak większe spotkania tylko pogarszają sprawę, lecz nawet bliscy przyjaciele mają problem z dotarciem do umysłu i serca INTP. 



– brak wrażliwości – Często INTP zbyt mocno skupiają się na logice i zapominają rozważyć kontekst emocjonalny. Odrzucają subiektywizm, gdyż jest nieracjonalny, a tradycję uznają za przeszkodę w drodze do postępu. Całkowicie emocjonalne sytuacje są dla nich nie do rozgryzienia, a brak współczucia może urazić tych, którzy go oczekują. 



– rozkojarzenie – Gdy INTP są czymś zafascynowani, nie obchodzą ich nie tylko ludzie, ale i cały świat dookoła nich. Robią się zapominalscy do tego stopnia, że nie pamiętają o rzeczach oczywistych, chyba że wiąże się to z ich obecną pasją. Ich zamyślenie prowadzi do tego, że zapominają nawet o dbaniu o zdrowie i regularnym jedzeniu. 



– protekcjonalność – Próby nawiązania kontaktu z innymi są nie raz gorsze niż wycofanie z życia towarzyskiego. INTP są dumni ze swojej wiedzy i racjonalnego podejścia, lubią dzielić się swoimi pomysłami, lecz kiedy muszą wyjaśnić jak doszli z punktu A do punktu B, a potem do punktu Z – często się irytują i próbując osądzić punkt widzenia drugiej strony upraszczają myśli do tego stopnia, że mogą urazić dyskutanta. Najgorsza obelga to lekceważące „nieważne” rzucone gdy się poddają.



– nienawiść do zasad i wytycznych – Problemy związane z życiem w społeczeństwie są częściowo wynikiem chęci ominięcia zasad, np. zasad zachowania. Takie podejście wzmacnia kreatywność i niekonwencjonalność, jednak przez to INTP wyważają otwarte drzwi i odrzucają bezpieczeństwo na rzecz autonomii, co często naraża na szwank zarówno jedno, jak i drugie. 

– zwątpienie w samych siebie – INTP są tak otwarci na nowe informacje, że często nie podejmują żadnych decyzji. Takie podejście odnosi się również do ich własnych zdolności czy umiejętności – INTP wiedzą, że idzie im lepiej gdy ćwiczą i wszystko co robią nie jest aż tak dobre jak mogłoby być. Nie mogą się z tym pogodzić i często odkładają swój wkład na bliżej nieokreśloną przyszłość, ciągle coś poprawiając w swojej głowie, a niekiedy rzucając coś zanim się w to zaangażują.

Osobowość INTP (“Logik”) – opis ogólny

Hej! To kolejny post powstały z potrzeby przetłumaczenia materiałów o MBTI dostępnych na stronie 16personalities. W polskiej wersji znajduje się jedynie niewielka część informacji zawartych w wersji angielskiej, dlatego zamierzam systematycznie dodawać nowe wpisy o konkretnych typach osobowości (rzecz jasna w tłumaczeniu własnym, czasem z drobnymi zmianami i dodatkami:). Et voila!

“Czerp nauki z dnia wczorajszego, żyj dniem dzisiejszym, miej nadzieję na jutro. A najważniejsze, abyś nie przestał zadawać pytań.” 
Albert Einstein


Sherlock BBC - idealny przykład bohatera INTP


INTP są dość rzadko spotykani (stanowią jedynie 3% społeczeństwa), co musi być dla nich dość szczęśliwym zbiegiem okoliczności – INTP za nic w świecie nie chcieliby być pospolici. Szczycą się przede wszystkim własną pomysłowością, kreatywnością, wyjątkowym spojrzeniem na rzeczywistość i lotnym umysłem. INTP to często filozofowie, architekci, czy też rozmarzeni profesorowie, a wielu INTP wsławiło się w historii świata licznymi odkryciami naukowymi.



Najważniejsze to zgłębić życie



Neo z Matrixa



INTP są znani z błyskotliwych teorii i niewzruszonej logiki (uznaje się nawet, że są w tej dziedzinie najdokładniejsi i najbardziej precyzyjni spośród wszystkich typów).


Uwielbiają wzorce, a znajdowanie sprzeczności w różnych stwierdzeniach można uznać niemal za ich hobby, co uczy, że lepiej przy nich nie kłamać. Paradoksalnie, wszystko, co mówią INTP trzeba przyjmować z odrobiną rezerwy. I nie chodzi o to, że są fałszywi – po prostu często wyrażają myśli, których w pełni nie rozważyli. W takich przypadkach rozmówca nie jest równym partnerem w rozmowie, ale służy jako tester nowych pomysłów i teorii, które INTP chcą sprawdzić w debacie przeciwko samym sobie.

Przez to INTP mogą się wydawać nierzetelni, jednak w rzeczywistości są niesamowicie entuzjastyczni – potrafią znaleźć źródło problemu, przekopać się przez morze części składowych i detali, aby na końcu wpaść na oryginalne i praktyczne rozwiązanie. Jednak nie ma co spodziewać się po nich szczegółowych raportów o postępach. INTP nie lubią praktycznych, rutynowych czynności, lecz gdy znajdą miejsce, gdzie będą mogli wyrazić swój geniusz i potencjał – nie będą szczędzić czasu i energii, aby stworzyć postępowe i obiektywnie słuszne rozwiązania.

Jedna z moich aktorskich miłości - Jesse Eisenberg z filmów "Social Network",
"Iluzja", "Śmietanka towarzyska", itd.

Źródłem mądrości jest ciekawość


Może się wydawać, że INTP nieustannie śnią na jawie, jednak ich umysł pracuje na pełnych obrotach, żonglując pomysłami od początku dnia. Przez swoje ciągłe zamyślenie i wewnętrzne debaty prowadzone z samymi sobą mogą wyglądać na obojętnych na świat melancholików, podczas gdy w rzeczywistości INTP są wyluzowani i sympatyczni wobec ludzi, których znają lub którzy dzielą ich zainteresowania. W gronie nieznajomych INTP mogą stać się jednak przytłaczająco nieśmiali, a jeśli czują, że ich logiczne wnioski i teorie są poddawane krytyce – dobroduszne przekomarzanki szybko zmienią się w agresję.

Kiedy INTP czymś się ekscytują, rozmowa z nimi jest nie do końca spójna ze względu na to, że w ich wykonaniu tak właśnie wyglądają próby wyjaśnienia łańcuszka logicznych wniosków, które doprowadziły do stworzenia ich najnowszej teorii czy pomysłu. Bardzo często INTP zwyczajnie zostawiają temat zanim druga strona zrozumie ich intencje, gdyż trudno im wyjaśnić myśli prostymi słowami.

Podobnie jest w przypadku, gdy ktoś próbuje im wyjaśniać własne procesy myślowe oparte na subiektywizmie i uczuciach. Umysł INTP to niezmiernie skomplikowany mechanizm, w którym każdy fakt czy pomysł zostaje przetworzony z dużą dozą nowatorskiego myślenia, a ostateczny rezultat jest zawsze logiczny i spójny. INTP to typ, który nie znosi, gdy emocje psują ten mechanizm. 

Jane Austen - autorka wielu niesamowitych powieści


Jeśli chcesz ruszyć z posad bryłę świata – musisz najpierw poruszyć siebie


Jako że ich naczelną cechą jest myślenie (T – Thinking), INTP nie rozumieją problemów emocjonalnych, przez co przyjaciele nie znajdą w nich tego rodzaju wsparcia. INTP prędzej przedstawią serię logicznych wskazówek pomocnych w rozwiązaniu danego problemu, co nie zawsze spotka się z aprobatą osób z grupy odczuwających (F – Feeling). Takie podejście dotyczy również większości zwyczajów towarzyskich, np. planowania wspólnych kolacji czy wesel – dla INTP zawsze najważniejsza będzie oryginalność i skuteczność.

Od osiągania wspaniałych rezultatów najczęściej powstrzymuje ich ciągły i wszechogarniający strach przed porażką. W obawie, że ominęli jakiś kluczowy element układanki, INTP bardzo często poddają swoje myśli i teorie ponownej ocenie, przez co mogą ulec stagnacji i zagubić się w świecie własnych, nigdy nie wprowadzonych w życie idei. Przezwyciężenie zwątpienia to dla nich ogromne wyzwanie, jednak gdy już im się uda – świat może na tym niesamowicie skorzystać.

Znane postaci INTP to Bill Gates, Lord Varys z "Gry o Tron", aktorka Ellen Page, założyciele Google oraz:
Charles Darwin, Albert Einstein, Abraham Lincoln, Maria Skłodowska-Curie

Charlotte Gainsbourg, Sigourney Weaver

INTJ (Architekt) – słabe i mocne strony charakteru

Hej! W tym poście przetłumaczyłam tekst o słabych i mocnych stronach osobowości INTJ ze strony 16personalities (oczywiście z małymi dodatkami od siebie:)

INTJ – mocne strony

– lotny i kreatywny umysł stratega – INTJ są dumni ze zdolności swoich umysłów. Korzystają z każdej okazji do poszerzania wiedzy, co objawia się w ich genialnym strategicznym myśleniu, niepozbawionym zdolności dostosowywania się do sytuacji. Są wiecznie ciekawi, uwielbiają wyzwania intelektualne i patrzą na sprawy z nowej perspektywy. Swoją kreatywność i wyobraźnię wykorzystują do planowania nowych rozwiązań czy ruchów – są przygotowani na każdą ewentualność.


INFJ i XNTJ (nie ma zgody co do typu Magneto)

pewność siebie – INTJ przede wszystkim ufają własnemu racjonalnemu myśleniu, więc gdy dochodzą do jakiegoś wniosku, są pewni, że mają rację. Dzięki temu komunikują się w sposób szczery i bezpośredni, bez względu na oczekiwania czy role społeczne. Gdy mają rację, nic innego się nie liczy – żadna demagogia czy próby przekonywania nie są w stanie tego zmienić. W ten sposób mogą korygować innych, samych siebie lub jakiś system.



– niezależność i zdecydowanie – kreatywność, logika i pewność siebie to atrybuty INTJ, dzięki czemu ten typ osobowości tworzą osoby samodzielne, biorące odpowiedzialność za własne działania. Ludzie u władzy nie robią na nich wrażenia, podobnie jak normy społeczne i tradycje. Jeśli mają pomysł jak coś zmienić, nawet jeśli jest to coś nadzwyczaj powszechnego, nie spoczną, dopóki nie wprowadzą tego w życie. Według INTJ zawsze musi wygrać racjonalizm, czy to w dyskusji czy we własnym zachowaniu (INTJ to ludzie spokojni i obiektywni, nawet w obliczu konfliktów naładowanych emocjonalnie).

– pracowitość i determinacja – jeśli INTJ są czymś zainteresowani, staną się całkowicie oddani zadaniu – będą pracować długo i intensywnie, aby wcielić ideę w życie. Są bardzo efektywni i jeśli osiągnięcie celu wymaga wykonania wielu zadań, pogodzą je ze sobą i zrobią wszystko, aby się udało. Niestety chęć efektywnego działania prowadzi często do swego rodzaju przemyślanego lenistwa – INTJ szukają sposobu na pominięcie pozornie zbędnych zadań, które nie wymagają zbyt wiele myślenia. Takie zachowanie jest dość ryzykowne, gdyż sprawdzanie samego siebie i własnej pracy jest ważne.

– otwartość umysłu – racjonalne myślenie sprawia, że INTJ to typ osobowości o bardzo chłonnym umyśle – INTJ są otwarci na nowe, poparte logiką pomysły, nawet jeśli każą im one zakwestionować swoje poprzednie założenia (czasem właśnie dlatego wydają się one atrakcyjne). W styczności z niezgłębioną dziedziną, np. innym stylem życia, INTJ wykorzystują otwartość umysłu i awersję do zasad i tradycji, dzięki czemu są dość liberalni jeśli chodzi o życie w społeczeństwie.


– obycie ze wszystkim – otwartość umysłu, determinacja, niezależność, pewność siebie i zdolności strategicznego myślenia – dzięki tym cechom INTJ osiągają wyżyny. Z niezwykłą dokładnością analizują wszystko na swojej drodze, co pozwala im później rozłożyć na czynniki pierwsze każdą metodologię, każdy system i zastosować w praktyce koncepty teoretyczne. INTJ są doskonali w wielu zawodach – od architektów IT po przywódców politycznych.

INTJ – słabości

– arogancja – INTJ zdarza się przesadzić z pewnością siebie do tego stopnia, że niesłusznie wierzą, iż rozwiązali wszystkie problemy związane z danym zagadnieniem, przez co zamykają się na opinie osób, które uważają za mniej inteligentne. Ich lekceważący stosunek do norm społecznych może spowodować, że brutalnie i bez cienia wrażliwości pokażą, co sądzą o innych.


– krytykanctwo – INTJ najczęściej całkowicie wierzą w swój tok myślenia, gdyż racjonalne argumenty niemalże z definicji są właściwie (przynajmniej w teorii). W praktyce jednak spojrzenie na stronę emocjonalną oraz historię ma ogromny wpływ. INTJ zazwyczaj uznają, że te czynniki są zwyczajnie nielogiczne, po czym odrzucają je sądząc, że wszyscy, którzy ich bronią znajdują się na niższym poziomie intelektualnym. To sprawia, że nie mają najmniejszej ochoty nawet słyszeć o innym punkcie widzenia.

Nie, nie wszystkie gify są z postaciami INTJ,
wrzucam co mi się podoba

– przesada w analizowaniu – INTJ są mistrzami analizy, jednak rzadko kiedy sprawdza się to w przypadku więzi z innymi, gdzie logika nie do końca ma zastosowanie. Ich krytyczne spojrzenie połączone z niemal neurotycznym perfekcjonizmem (najczęściej w przypadku INTJ-T, czyli wariantów czujnych) często powoduje, że nabierają dystansu wobec większości znajomych poza nielicznym gronem najbliższych przyjaciół. Najczęściej zostaje tak już na stałe.

– nienawiść do oficjalnych struktur – ślepe przestrzeganie zasad bez ich dogłębnego zrozumienia to dla INTJ coś absolutnie okropnego. Jeszcze większą pogardą obdarzają osoby u władzy, które przestrzegają praw bez zagłębienia się w ich cel. Z resztą każdy, kto utrzymuje status quo bez większej refleksji albo wybiera stabilizację i bezpieczeństwo zamiast wolnej woli, nie znajdzie wspólnego języka z INTJ. I nieważne czy chodzi o prawo, czy o konwenanse panujące w społeczeństwie – ich awersja dotyczy wszystkiego, przez co trochę trudniej im się żyje.

– ślepota w kwestiach uczuciowych – antypatia w stosunku do zasad, krytykanctwo i tendencja do przesady w analizowaniu wszystkiego i wszystkich prowadzi do tego, że INTJ są często zupełnie zieloni w kwestii randkowania. Wyzwaniem jest utrzymanie nowego związku na tyle długo, aby w pełni mogli wykorzystać swoje analityczne zdolności do zrozumienia sposobu myślenia czy zachowania potencjalnego partnera. Ich usilne starania niekiedy tylko pogarszają sprawę, dlatego bardzo często zwyczajnie się poddają i nie szukają dalej. Paradoksalnie właśnie wtedy są najlepszą wersją samych siebie i przyciągają partnerów.

Osobowość INTJ ("Architekt") – opis ogólny


Moriarty, największy wróg Sherlocka Holmesa (książkowy, serialowy, filmowy  za każdym razem INTJ)

Hej! Ten post powstał z potrzeby przetłumaczenia materiałów o MBTI dostępnych na stronie 16personalities. W polskiej wersji znajduje się jedynie niewielka część informacji zawartych w wersji angielskiej, dlatego zamierzam systematycznie dodawać nowe wpisy o konkretnych typach osobowości (rzecz jasna w tłumaczeniu własnym, czasem z drobnymi zmianami i dodatkami:). Et voila!

Na szczycie można poczuć się bardzo samotnym, o czym doskonale wie INTJ, rzadko spotykany typ osobowości, a jednocześnie najbardziej uzdolniony pod względem umiejętności strategicznych. INTJ stanowią jedynie 2% społeczeństwa; kobiety o tym typie osobowości zaledwie 0,8%, przez co trudno im znaleźć ludzi o podobnym sposobie myślenia – ludzi, którzy będą w stanie zrozumieć ich gonitwę za wiedzą i umysł szachisty. INTJ mają bogatą wyobraźnię, są zdecydowani, ambitni, cenią sobie prywatność, są ciekawi świata, lecz nie tracą energii na byle czym.

Jeśli masz właściwe podejście – osiągniesz cel


Arnold Schwarzenegger – kolejny INTJ do kolekcji

Już w bardzo młodym wieku INTJ odczuwają silną potrzebę zdobywania wiedzy, przez co inne dzieci często przezywają ich od moli książkowych. Dla INTJ to żadna obraza – najczęściej identyfikują się z tym przezwiskiem, a nawet mogą być z niego dumni, gdyż posiadanie rozległej i dogłębnej wiedzy sprawia im autentyczną przyjemność. Chętnie dzielą się zdobytą wiedzą, pewni własnych umiejętności w danej dziedzinie. Dzięki intuicji (N) i planowaniu (J) INTJ wolą wpaść na niesamowity pomysł i zrealizować go według własnych wytycznych niż brać udział w nieciekawych zajęciach, np. dzieleniu się plotkami.

INTJ to dla innych chodzący paradoks, a wszystko dlatego, że żyją w świecie przeciwieństw, które jednak da się racjonalnie pogodzić. Przykładowo – INTJ są jednocześnie niesamowitymi idealistami i najbardziej zgorzkniałymi cynikami. Konflikt nie do pogodzenia? Nic bardziej mylnego. INTJ wierzą, że wysiłek, inteligencja i rozwaga to środki do osiągnięcia niemożliwego, jednocześnie widząc, że większość jest na to zbyt leniwa, krótkowzroczna i egoistyczna. Pomimo cynicznego spojrzenia na rzeczywistość, nic nie zatrzyma zdeterminowanego INTJ w osiągnięciu celu.

Gdy chodzi o zasady, bądź twardy jak skała


Książkowy Sherlock Holmes. Zacne to grono

INTJ tworzą wokół siebie aurę pewności siebie i tajemnicy. Ich wnikliwe obserwacje, oryginalne pomysły i niewzruszona logika sprawiają, że są w stanie forsować zmiany dzięki samej sile woli i własnej osobowości. Czasem może się wydawać, że INTJ z uporem maniaka chcą niszczyć i odbudowywać każdą ideę czy system, korzystając przy tym z własnego perfekcjonizmu czy poczucia moralności. Ludzie, którzy nie nadążają za ich działaniem i procesem myślowym, albo, co gorsza, nie widzą w nim żadnego sensu, najprawdopodobniej z marszu stracą ich szacunek na zawsze.

INTJ nienawidzą ograniczeń i tradycji, w ich pojęciu wszystko powinno podlegać analizie i ponownej ocenie. INTJ, jeśli tylko znajdą na to sposób, będą często działać samotnie w celu wcielenia w życie własnych, technicznie rzecz biorąc najlepszych, czasem bezdusznych i prawie zawsze nietuzinkowych metod i pomysłów.

Jednak ich podejście nie jest w żadnym wypadku impulsywne – INTJ zachowują racjonalizm bez względu na to jak bardzo spodoba im się ostateczny cel. Zatem każda idea, nieważne czy stworzona przez nich samych, czy zapożyczona ze świata zewnętrznego, musi przejść przez wieczny filtr pt. „czy to zadziała?” INTJ korzystają z tego mechanizmu na każdym kroku, także w stosunku do innych, przez co często wpadają w tarapaty.

Samotność daje więcej


Spock ze Star Treka – typowy logik. Live long and prosper

INTJ są błyskotliwi i pewni siebie w obrębie dziedziny wiedzy, którą samodzielnie zgłębili, jednak niestety nie radzą sobie najlepiej w kontaktach międzyludzkich. Białe kłamstwa i towarzyskie rozmówki są trudne dla typów poszukujących prawdy i głębi w kontaktach z innymi, przy czym INTJ mają jeszcze gorzej, gdyż zazwyczaj uznają większość zasad panujących w towarzystwie za czystą głupotę. Najlepiej, żeby pozostali tam, gdzie im wygodnie – poza blaskiem reflektorów. W ten sposób ich naturalna pewność siebie, którą wykazują w bliskich im dziedzinach, przyciągnie osoby o podobnym charakterze i zainteresowaniach.


Na na na na na na na na na na BATMAN!!!!!

INTJ traktują swoją podróż przez życie jak partię szachów – z rozwagą i inteligencją przestawiają pionki, ciągle tworzą nowe strategie i plany, próbują być sprytniejsi od innych, aby kontrolować sytuację i móc cieszyć się jak największą swobodą działania. Nie oznacza to wcale, że INTJ nie mają zasad moralnych, jednak ich niechęć do działania na uczuciach może tak wyglądać dla typów z rodziny F (Odczuwających). Z tego powodu wiele czarnych charakterów (i niezrozumianych bohaterów) to właśnie INTJ (patrz: książkowy Sherlock Holmes i jego wróg profesor Moriarty, Batman, Hannibal Lecter, Dexter, itd.).

Znane postaci INTJ (więcej znajdziecie tutaj): Christopher Nolan, Arnold Schwarzenegger, Vladimir Putin, Moriarty z serii o Sherlocku Holmesie, książkowy Sherlock Holmes, Spock ze Star Treka, Batman, Walter White z serialu "Breaking Bad", Katniss Everdeen z "Igrzysk Śmierci", Littlefinger z "Gry o tron", Claire Underwood z "House of Cards", Hannibal Lecter, Henry Morgan z serialu "Forever" oraz:

    
Marcin Luter, Fryderyk Nietsche, Stephen Hawking
Colin Firth, Jodie Foster, Mark Zuckerberg
Roger Waters (Pink Floyd), Russel Crowe, Jay-Z