czwartek, 6 października 2016

ESFJ (Doradca) – słabe i mocne strony charakteru

Hej! W tym poście przetłumaczyłam tekst o słabych i mocnych stronach osobowości ESFJ ze strony 16personalities (oczywiście z małymi dodatkami od siebie:)


ESFJ – mocne strony


– umiejętności praktyczne – ESFJ wspaniale zarządzają codziennymi, rutynowymi zadaniami i z radością dbają o swoich bliskich.

– silne poczucie obowiązku – ESFJ mają silne poczucie odpowiedzialności i za wszelką cenę chcą się wywiązywać z obowiązków, chociaż czasem wynika to z oczekiwań społecznych, nie wewnętrznego przekonania.


– lojalność – Niezwykle cenią sobie stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, przez co chętnie zachowują status quo – są niesamowicie lojalnymi, godnymi zaufania partnerami i pracownikami. ESFJ to prawdziwe filary grup, do których należą – nieważne czy chodzi o rodzinę czy kółko zainteresowań, zawsze można na nich liczyć.





– wrażliwość i ciepło – W celu zapewnienia stabilizacji, ESFJ budują harmonię i dbają o to, aby nikogo nie zranić czy urazić. ESFJ grają dla dobra drużyny – są najszczęśliwsi, gdy wszyscy wygrywają.





– łatwość nawiązywania kontaktów – Dzięki swoim cechom ESFJ lubią przebywać wśród ludzi, czują się wśród nich komfortowo i są lubiani. Mają silną potrzebę przynależności do grupy i towarzyskie pogawędki oraz postępowanie według norm społecznych nie sprawiają im problemu, co pomaga im przyjąć aktywną rolę w społeczeństwie.




ESFJ – słabości


– ciągłe myślenie o własnym statusie społecznym – Główna słabość ESFJ wynika z opisanych wyżej mocnych stron. ESFJ mogą się za bardzo przejmować statusem społecznym i wpływami, co zmienia nie tylko proces podejmowania decyzji, ale może również ograniczać kreatywność i otwartość umysłu.

– brak elastyczności – ESFJ stawiają na to, co akceptuje społeczeństwo – w styczności z niekonwencjonalnymi ideami potrafią być bardzo ostrożni, a nawet krytyczni. Poza tym ESFJ często wkładają zbyt wiele energii w to, aby ich przekonania stały się ogólnie akceptowane.


– niechęć do innowacji i improwizacji – ESFJ potrafią krytykować czyjeś „niecodzienne” zachowanie i sami nie lubią wychodzić ze swojej strefy komfortu, najczęściej z powodu obawy przed byciem innym niż wszyscy.


– brak odporności na krytykę – Cecha szczególnie trudna ze względu na niechęć do konfliktów, jaką odczuwają. W styczności z krytyką swoich nawyków, przekonań i tradycji (zwłaszcza ze strony bliskich), ESFJ przyjmują postawę obronną i czują się skrzywdzeni.





– przesadna potrzeba uznania – ESFJ potrzebują dużej dozy uznania. Jeśli nikt nie zwróci uwagi na ich trudy, mogą zacząć zabiegać o komplementy w celu uzyskania potwierdzenia, że są doceniani.

– zbyt duża bezinteresowność – Czasem ESFJ próbują zbudować poczucie własnej wartości poprzez szaloną troskliwość o innych, co przytłacza i denerwuje tych, którzy tego nie potrzebują. Z tego wszystkiego ESFJ zapominają, żeby zadbać o własne potrzeby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz