czwartek, 6 października 2016

INTP (Logik) – słabe i mocne strony charakteru

Hej! W tym poście przetłumaczyłam tekst o słabych i mocnych stronach osobowości INTJ ze strony 16personalities (oczywiście z małymi dodatkami od siebie:)

INTP – mocne strony


– genialne zdolności analizy i abstrakcyjnego myślenia – Dla INTP świat to jedna wielka, skomplikowana maszyna złożona z połączonych ze sobą części. INTP są geniuszami w analizowaniu tych połączeń, gdyż zauważają jak pozornie niezwiązane elementy do siebie pasują, co zadziwia większość pozostałych typów.



– bogata wyobraźnia i oryginalność – Zauważanie powiązań między elementami wynika z ciągle pracującej wyobraźni. Pomysły INTP na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przeciwne intuicji, często też nie oglądają światła dziennego, jednak zawsze są niezwykłe i nowatorskie.

– otwartość umysłu – INTP nie dokonaliby tych wszystkich powiązań gdyby sądzili, że są wszystkowiedzący. Odznaczają się przede wszystkim otwartością na alternatywne teorie, jednak wszystko w ramach logiki i faktów. W przypadku spraw subiektywnych, typu normy społeczne czy tradycje, INTP są dość liberalni. Przyjmują postawę pod tytułem „to nie moja sprawa”, gdyż liczą się dla nich jedynie idee innych ludzi. 

– entuzjazm – INTP potrafią być bardzo entuzjastyczni jeśli chodzi o nowe idee, którymi się zainteresowali. Generalnie są dość powściągliwi, lecz jeśli ktoś podziela ich pasje, mogą być niesamowicie podekscytowani możliwością dyskusji na ten temat. Jednak bardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że ten entuzjazm wyrazi się przez ciche chodzenie naokoło albo wzrok utkwiony w przestrzeń. 

– obiektywizm – Zdolności analizy, kreatywność i otwartość umysłu nie służą im jako sposób poszukiwania jakiejś ideologii czy walidacji emocjonalnej. INTP są raczej mediatorem, przekaźnikiem prawd o świecie, ale tylko jeśli da się je wyrazić. Są z tej roli dumni. 

– szczerość i bezpośredniość – Wiedzieć jedno, a mówić drugie to w ich mniemaniu obłudne zachowanie. INTP nie chcą celowo ranić uczuć innych, jednak wierzą, że prawda jest najważniejsza i oczekują, iż taka postawa doczeka się uznania i odwzajemnienia. 


INTP – słabości 


– zamknięcie w sobie – Intelektualne podejście INTP zmienia ich otoczenie na lepsze, lecz paradoksalnie uważają oni, że otoczenie przeszkadza im w myśleniu. Szczególnie dotyczy to innych ludzi – INTP są nieśmiali w towarzystwie. Przebywanie w bardziej zawiłych sytuacjach jak większe spotkania tylko pogarszają sprawę, lecz nawet bliscy przyjaciele mają problem z dotarciem do umysłu i serca INTP. 



– brak wrażliwości – Często INTP zbyt mocno skupiają się na logice i zapominają rozważyć kontekst emocjonalny. Odrzucają subiektywizm, gdyż jest nieracjonalny, a tradycję uznają za przeszkodę w drodze do postępu. Całkowicie emocjonalne sytuacje są dla nich nie do rozgryzienia, a brak współczucia może urazić tych, którzy go oczekują. 



– rozkojarzenie – Gdy INTP są czymś zafascynowani, nie obchodzą ich nie tylko ludzie, ale i cały świat dookoła nich. Robią się zapominalscy do tego stopnia, że nie pamiętają o rzeczach oczywistych, chyba że wiąże się to z ich obecną pasją. Ich zamyślenie prowadzi do tego, że zapominają nawet o dbaniu o zdrowie i regularnym jedzeniu. 



– protekcjonalność – Próby nawiązania kontaktu z innymi są nie raz gorsze niż wycofanie z życia towarzyskiego. INTP są dumni ze swojej wiedzy i racjonalnego podejścia, lubią dzielić się swoimi pomysłami, lecz kiedy muszą wyjaśnić jak doszli z punktu A do punktu B, a potem do punktu Z – często się irytują i próbując osądzić punkt widzenia drugiej strony upraszczają myśli do tego stopnia, że mogą urazić dyskutanta. Najgorsza obelga to lekceważące „nieważne” rzucone gdy się poddają.



– nienawiść do zasad i wytycznych – Problemy związane z życiem w społeczeństwie są częściowo wynikiem chęci ominięcia zasad, np. zasad zachowania. Takie podejście wzmacnia kreatywność i niekonwencjonalność, jednak przez to INTP wyważają otwarte drzwi i odrzucają bezpieczeństwo na rzecz autonomii, co często naraża na szwank zarówno jedno, jak i drugie. 

– zwątpienie w samych siebie – INTP są tak otwarci na nowe informacje, że często nie podejmują żadnych decyzji. Takie podejście odnosi się również do ich własnych zdolności czy umiejętności – INTP wiedzą, że idzie im lepiej gdy ćwiczą i wszystko co robią nie jest aż tak dobre jak mogłoby być. Nie mogą się z tym pogodzić i często odkładają swój wkład na bliżej nieokreśloną przyszłość, ciągle coś poprawiając w swojej głowie, a niekiedy rzucając coś zanim się w to zaangażują.

17 komentarzy:

  1. Hej, w pierwszej linijce wpisu, tuż pod tytułem zrobiłaś literówkę - jest INTJ zamiast INTP. Niby nic, ale piszę, bo akurat w tym poście chyba nie powinno być błędów w systemie ;)
    -INTP

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, drogi Anonimowy, jeśli jesteś typkiem INTP, to przeczytaj sobie jeszcze raz opis. Na pewno pisząc to, co napisałeś, wierzyłeś, że prawda jest najważniejsza i doczeka się uznania. Mogłeś jednak swoim wypominalskim wpisem wykazać się brakiem wrażliwości i zranić uczucia autora komentowanego tekstu. Do tego nie wiemy jak bardzo je zraniłeś, jeśli nie znamy jego typu osobowości. Nie piszę tego, żeby Cię zranić, bo powiedzmy sobie szczerze - prawda naprawdę jest najważniejsza. ;)

      Usuń
    2. Beato, znamy typ osobowości osoby tworzącej ten blog, pojawił się on w innym wpisie. W tym samym wpisie pojawia się też zagadnienie, które właśnie poruszyłaś, czyli szufladkowanie typów osobowości. Nawet jeśli 99 osób z danym MBTI zareagowałoby w jakiś sposób, to 1 zareaguje inaczej - to przecież piękno świata i nas samych. Czy zatem istnieje miara zranienia zależna od typu osobowości? Czy jako typ ekstrawertyczny mam inny próg zranienia niż typ introwertyczny?
      Ja również znalazłam to, o czym pisze Anonimowy INTP. I pewnie też bym napisała z prośbą o poprawienie. Chociażby dlatego, że ten blog jest wspaniały - niech zatem jeszcze będzie na glanc! ;) A przecież i Homerowi zdarza się przysnąć, jak mawiają (pos legousin). Jedyne tylko, czego się obawiam, to że blog jest nieaktywny... Szkoda, piękne miejsce...
      - EN..

      Usuń
    3. beata ty sie dobrze czujesz

      Usuń
  2. Nie ma systemów bez błędów

    OdpowiedzUsuń
  3. Co Ty beatka za głupoty piszesz
    ~INTP

    OdpowiedzUsuń
  4. Emocje tylko rozpraszają i są w sumie po nic

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z całym szacunkiem. Emocje są potrzebne np. Strach jest pierwotną reakcją, która wytwarza adrenalinę. Możesz powiedzieć, że są "uciążliwe", jednak "po nic" zaprzecza teorii ewolucji. Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Prawda, w zasadzie to jedyne co osięgnęłam za pomocą emocji to obrażenie się na mnie innych ludzi.Jesten intp

      Usuń
    3. te anonimowy, strach jest uczuciem a nie emocja

      Usuń
  5. Nikt tak dobrze że zrozumie całego MBTI jak INTP. K.G.Jung (INTP) Sam jestem INTP i nie dziwią mnie zirytowane osoby która nie uznają MBTI . Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Cóż, z testu wyszło mi że jestem typem logika i choć w 90 % nawet zgadzam się z opisem to te pozostałe 10% jest kompletnie nie do przyjecia.

    OdpowiedzUsuń
  7. mam nasrane w bani ale odnosze wrażanie że praktycznie każda osoba jaka tutaj coś napisała, usilnie użyła rzadko używanych słów przez większość ludzi, aby wydać się bardziej inteligetna(może przed samym sobą) i popłynąć dalej w samozachwycie, zresztą większość wyników testów osobowości ma sprawić abyśmy byli z tego dumni, wydaje się to strasznie sztuczne, tak czy tak czekam na kolejne wpisy miło się czyta~

    OdpowiedzUsuń
  8. Możesz mieć racje, ale ominąłeś jedną ciekawą rzecz. Nie tyle co ludzie czują się wyjątkowi jest największym polem do śmiania się z nich ale to jak bawią się w socjologów bo poznali kurwa MBTI, zrobili test na 16personalities i do tego przeczytali co znaczą te skróty.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo nie lubię ludzi, którzy oczekują, aby liczyć się z ich uczuciami/emocjami, a sami zupełnie nie przejmują się tym, że niemal na każdym kroku są na bakier z logiką.

    OdpowiedzUsuń
  10. Uważam iż jest to skrajną głupotą która polega na ślepym dochodzeniu do celu przez aplikacje gdyż w jakiś sposób one nas definiują a nie my je. Dla mnie osoby które przychodzą tylko na te strony są zwykłymi atencjuszami którzy nigdy nie szukają prawdy o sobie tylko bardzo prostej drogi bez myślenia nie uważam że postępują źle wybierając najkrótszą drogę mnie obrzydza ten fakt. Ale czuję się też hipokrytą pierwszy raz odpalając tą stronę poświęconą temu wątkowi. Chciałbym sprawdzić czy tak naprawdę INTP coś znaczy (przynależność do grupy tych samych osób) dla mnie rozwiązaniem może być wspólną grupą np na mes lub dc jeśli ma ktoś chęć poruszenia tego tematu bo do tąd wytrwał mojego pisanka to gratuluję i zapraszam do mnie na instagramie vergemboz nie jest to opcja promocji konta! Tylko nw czy na pewno wejdę na tą stronę po raz 2.

    OdpowiedzUsuń