Hej! Długo nie pisałam, bo dostałam pracę. Cały czas trwa szkolenie, a ja jestem okrutnie zmęczona, więc niestety blog musiał zejść na drugi plan. Ale dziś kolejny post w moim własnym tłumaczeniu, tym razem ze strony Thought Catalog, jak zawsze z moimi dodatkami i szaloną liczbą gifów (wiem, jestem niepoprawna w tej materii, mam jedynie nadzieję, że mój blog nigdy nie będzie przypominał blogów, które robiło się w gimnazjum 10 lat temu – tam dopiero wszystko się ruszało i świeciło). Ale przechodząc do sedna sprawy – dzisiejszym tematem jest gniew. Każdy z nas radzi sobie z nim inaczej. Jedni chowają się w swojej skorupce, inni rozwiązują sprawę krzykiem, a jeszcze inni potulnie przyjmują winę na siebie. Poniżej przedstawiam najbardziej prawdopodobne scenariusze zachowania każdego z 16 typów (wraz ze wskazówkami jak sobie z tym radzić).
ISFJ
Co robią: Nie mówią o swojej złości, jednocześnie przekonując samych siebie, że im przejdzie. Gniew wychodzi sam – subtelnie, w postaci zachowań pasywno-agresywnych.
Co powinni zrobić: Powiedzieć drugiej stronie o tym, jak się czują i wspólnie wymyślić sposób, aby tego uniknąć w przyszłości.
ENFP
Co robią: Próbują spojrzeć na sprawę z punktu widzenia drugiej strony, jednak gdy ten punkt widzenia nie przypomina ich własnego sposobu działania – szydzą z niego.
Co powinni zrobić: Poprosić drugą stronę o wyjaśnienie jej punktu widzenia i podjąć próbę zrozumienia jej motywacji.
ISFP
Co robią: Tłumią w sobie gniew i unikają osoby, na którą są złe – prawdopodobnie nie odzywając się do niej do końca życia.
Co powinni zrobić: Wyjaśnić drugiej stronie dlaczego zraniła ich uczucia i poprosić o wyjaśnienie jej punktu widzenia.
INTJ
Co robią: Stwierdzają, że osoba, na którą są złe jest nieporadna i niekompetentna, a potem izolują się od niej.
Co powinni zrobić: Powiedzieć drugiej stronie, że ich zdenerwowała i wysłuchać jej argumentów po to, aby wymyślić rozwiązanie konfliktu.
INFP
Co robią: Wycofują się, żeby przeanalizować sytuację i sprawdzić, czy nie zareagowali zbyt emocjonalnie. W międzyczasie najprawdopodobniej przestaną odzywać się do osoby, na którą są złe.
Co powinni zrobić: Zanim się wycofają, INFP powinni powiedzieć drugiej stronie o swoich zranionych uczuciach i o tym, że potrzebują czasu, aby przemyśleć sprawę w samotności.
ENTP
Co robią: Wywlekają na wierzch największe słabości osoby, z którą się kłócą. Czy to poprzez wiele subtelnych złośliwości, czy też jeden wielki wybuch gniewu.
Co powinni zrobić: Rozważyć swój własny wkład w sytuację, wyjaśnić swój punkt widzenia i poprosić drugą stronę o jej wersję wydarzeń.
INFJ
Co robią: Jeśli są tylko lekko źli, wycofują się i izolują od osoby, z którą się pokłócili. Jeśli są bardzo źli (co zdarza się rzadko), wykorzystają nawet najdrobniejsze słabości drugiej strony, aby zdobyć nad nią przewagę i osłabić ją psychicznie.
Co powinni robić: Rozmawiać otwarcie, aby znaleźć wyjście z sytuacji i za żadne skarby nie doprowadzić do punktu krytycznego.
ENFJ
Co robią: Jeśli są lekko źli, wycofują się, aby przeanalizować sytuację. Jeśli są strasznie źli, atakują drugą stronę mówiąc prawdziwe, okrutne rzeczy na jej temat.
Co powinni zrobić: Zobaczyć subiektywną naturę własnego gniewu i wykazać się umysłem otwartym na cudzy punkt widzenia.
ISTJ
Co robią: Oscylują pomiędzy ignorowaniem osoby, z którą się kłócą, a rzucaniem subtelnych, lecz okrutnych komentarzy na jej temat.
Co powinni zrobić: Poprosić o jej wersję wydarzeń i przekazać własną w taki sposób, aby nie doszło do spięcia.
ISTP
Co robią: Całkowicie ignorują drugą stronę i zaczynają polegać na bodźcach fizycznych (np. picie, bójki, ćwiczenia), aby zapomnieć o sprawie.
Co powinni zrobić: Znaleźć zdrowe ujście dla gniewu (np. ćwiczenia), a później zająć się szukaniem rozwiązania problemu, który wywołał tę złość.
INTP
Co robią: Ignorują sam fakt, że są źli do czasu, kiedy wybuchają bez żadnego ostrzeżenia i rzucają pod adresem drugiej strony zjadliwe uwagi i obelgi na temat jej inteligencji.
Co powinni robić: Zauważać kiedy i dlaczego reagują złością. Spychanie tego uczucia na bok powoduje wybuchy, których lepiej uniknąć.
ESFP
Co robią: Krzyczą, płaczą, robią sceny, a potem szybko się opanowują i przepraszają.
Co powinni zrobić: Zaczekać chwilę i przemyśleć jak najlepiej mogą przekazać swój punkt widzenia, a potem spokojnie powiedzieć o swoich zranionych uczuciach.
ESTJ
Co robią: Są niecierpliwi, wykrzykują rozkazy na innych i szydzą z ich sposobu działania.
Co powinni zrobić: Przemyśleć w jaki sposób ich reakcja na stresującą sytuację wpływa na więzi z innymi oraz wymyślić efektywną metodę komunikacji w momentach zdenerwowania.
ESFJ
Co robią: Przebaczają występek, ale nigdy (PRZENIGDY) o nim nie zapominają.
Co powinni robić: Uczyć się jak przemyśleć sprawy na chłodno i przetrawić własne uczucia gdy ktoś ich zranił czy zdradził. Dzięki temu będą w stanie o tym zapomnieć i uwolnić się od przeszłości.
ESTP
Co robią: Odczuwają emocje w sposób fizyczny i wyładowują je poprzez konfrontację i/lub rozwalając jakiś przedmiot.
Co powinni robić: Znaleźć konstruktywny sposób na rozładowanie energii (np. przez ćwiczenia czy medytację), aby dojść do źródła problemu zamiast skupiać się na złości.
ENTJ
Co robią: Przeobrażają się w zimnych i wyrachowanych – obalają każdy argument drugiej strony pojedynczymi, doskonale wymierzonymi wypowiedziami czy działaniami. Wszystko po to, aby ich było na wierzchu.
Co powinni robić: Wycofać się, aby przeanalizować swoją reakcję emocjonalną na dany konflikt zamiast natychmiast tworzyć strategie, które zapewnią im wygraną.
To tyle na dziś, a już niedługo kolejne tłumaczenia o konkretnych typach osobowości, we wtorek wezmę na tapetę swój własny typ - ENFP :) Cheers!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz