niedziela, 9 października 2016

StereoTYPY, czyli co myślimy o typach osobowości (a nie powinniśmy)

<W tytule miało być stereoTYPY, ech>
Hej! Tym razem tłumaczę tekst ze strony Personality Growth, oczywiście, jak zwykle, z drobnymi zmianami i gifami ;) W przypadku MBTI problem stereotypów jest wyjątkowo ważny – dla wielu już sama idea typów osobowości może wydać się ograniczająca. Jednak w całym przedsięwzięciu osobowościowym nie chodzi wcale o podziały, a o zbliżanie ludzi do siebie, rozumienie własnych ograniczeń i różnic – a wszystko po to, aby lepiej współgrać z innymi i samym sobą. Zatem co myślimy o typach osobowości i dlaczego nie mamy racji? Zapraszam do lektury!

INFJ

Stereotyp: Jasnowidz, którego nie da się zrozumieć

Fałsz, bo: INFJ mają silną intuicję, dzięki czemu wysnuwają trafne wnioski na temat przyszłości, ale nie mają wiele wspólnego z jasnowidzami. To dzięki intuicji zbierają fakty i na ich podstawie podświadomie przewidują, co może się zdarzyć, sami nawet nie rozumiejąc, skąd się to bierze. Są wyjątkowi i niezwykli, lecz bez problemu odczuwają emocje innych. Właśnie z powodu tej wrażliwości na drugiego człowieka bardzo łatwo tworzą więzi – jeśli tylko się o to postarasz.


ENFJ

Stereotyp: Człowiek władczy i apodyktyczny emocjonalnie

Fałsz, bo: ENFJ są bardzo troskliwi i świadomi tego, w jaki sposób ich działania wpływają na innych. Jeśli na ciebie naciskają, to tylko dlatego, że wyczuwają potrzebę, abyś wydusił z siebie, co cię trapi. Gdy zejdziesz z pozycji obronnej, możesz odkryć, że potrzebujesz ich pomocy i wnikliwości.


INFP

Stereotyp: Uczuciowy płaczek


Fałsz, bo: INFP faktycznie cenią uczucia ponad logikę, jednak nie są tak delikatni jak się wydaje. Mają silne poczucie wartości moralnych i są gotowi bronić swoich przekonań. Świadomość własnych uczuć sprawia, że są w stanie doskonale sobie z nimi radzić – w przeciwieństwie do typów preferujących logikę i często obawiających się własnych emocji.





ENFP

Stereotyp: Ciągle podekscytowana dusza towarzystwa

Fałsz, bo: ENFP mają silną intuicję i często spoglądają w głąb samych siebie, przez co lubią spędzać sporo czasu w samotności. Są ekstrawertykami, jednak uwielbiają rozważać nowe pomysły. Rozumieją własne emocje, chociaż największą radość sprawia im możliwość zgłębiania nowych możliwości.




INTJ

Stereotyp: Robot bez uczuć

Fałsz, bo: INTJ kierują się logiką, lecz są też w stanie stworzyć więzi z innymi. Prawda jest taka, że pragną zrozumieć świat i sądzą, że pomagają innym ucząc ich. Potrafią dbać o ludzi i odczuwać. Fakt, że wolą logikę nie oznacza wcale, że nie mają żadnych emocji. Po prostu wolą je ignorować.

ENTJ

Stereotyp: Potwór bez uczuć, który zgniecie wszystkich na swojej drodze


Fałsz, bo: ENTJ często czują się dobrze na stanowiskach władzy i zazwyczaj nie pojmują uczuć w lot, jednak przejmują się tym, jak inni ich postrzegają i nie chcą wyglądać na oziębłych. Dobrze radzą sobie w sterowaniu grupą, lecz pragną również zrozumieć perspektywę innych. Za wszelką cenę bronią swoich bliskich. Jeśli usłyszą, że są surowi i bezduszni – postarają się to zmienić, aby być w porządku wobec ludzi.


INTP

Stereotyp: Robot zagubiony w towarzystwie
Fałsz, bo: INTP są świadomi tego, jak inni ich postrzegają. Jeśli unikają spotkań towarzyskich, to zazwyczaj z wyboru, a nie dlatego, że nie wiedzą jak się zachować. INTP często przywiązują się emocjonalnie, zwłaszcza gdy coś wywołuje w nich nostalgię. Są zdolni do głębokich uczuć i potrafią okazywać serdeczność bliskim. INTP zdecydowanie mają uczucia, chociaż ich okazywanie nie przychodzi im łatwo.

ENTP

Stereotyp: Leniwy i arogancki palant


Fałsz, bo: ENTP często nie chcą wprowadzać swoich pomysłów w życie, chociaż zdecydowanie mają ku temu zdolności. Dostrzegają morze najróżniejszych możliwości i są w stanie wdrożyć najlepszą strategię. ENTP są bardzo pewni siebie i zazwyczaj wykorzystują to, aby rozśmieszać innych i sprawiać, aby poczuli się dobrze. Za zuchwałymi popisami ENTP kryją się ludzie, którzy chcą być lubiani i czują się dobrze w centrum uwagi. ENTP potrafią być serdeczni i dbać o swoich bliskich.


ISTJ

Stereotyp: Nudny pracoholik

Fałsz, bo: ISTJ bardzo dbają o to, aby ich bliskim niczego nie brakowało. Czasem są postrzegani jako sztywni i rygorystyczni, a to dlatego, że ciężko pracują, aby dojść do celu. Wielu ISTJ ma wyjątkowe i oryginalne poczucie humoru, którym chętnie zabawiają innych.

ESTJ

Stereotyp: Apodyktyczny despota

Fałsz, bo: ESTJ potrafią być drobiazgowi i władczy, jednak robią to z troski. Chcą chronić i zapewniać bezpieczeństwo swoim bliskim. Gdy widzą, że ktoś popełnia błędy, czują potrzebę wkroczenia do akcji i załatwienia sprawy.


ISFJ

Stereotyp: Typ matczyny

Fałsz, bo: Ponad wszystko ISFJ chcą spokoju i podtrzymania tradycji. Pragną otoczenia pełnego ciepła i aby to osiągnąć, są w stanie iść na kompromisy z samymi sobą. ISFJ nie pakują się od razu w życie rodzinne – wielu z nich czeka na odpowiedni moment.

ESFJ

Stereotyp: Płytki plotkarz

Fałsz, bo: Działaniami ESFJ kieruje silna chęć zadowalania innych. Bardzo często kopiują zachowanie osób ze swojego otoczenia i stają się jego wytworem. Jeśli ESFJ znajdą się w miejscu, gdzie wszyscy będą cenić inteligencję i głębokie rozważania, wtedy naturalnie przejmą te wartości. ESFJ dbają o innych i bardzo chcą ich zadowalać, dzięki czemu daleko im do bycia płytkimi.


ISTP

Stereotyp: Kozak uzależniony od adrenaliny

Fałsz, bo: ISTP czują silny związek z otoczeniem, jednak są przy tym wyjątkowo introwertyczni. Uwielbiają tkwić we własnych myślach i bardzo lubią naukę.

ESTP

Stereotyp: Porywczy i fałszywy manipulator

Fałsz, bo: ESTP żyją tu i teraz, jednak dbają również o to, jak ich widzą inni. Chcą być lubiani i wcale nie cieszy ich sprawianie przykrości. ESTP wysoko cenią sobie przyjaźń i ryzykują tylko wtedy, gdy naprawdę chcą.

ISFP

Stereotyp: Nieśmiały roztrzepaniec

Fałsz, bo: ISFP charakteryzują się niesamowitą dozą autorefleksji i bogatym życiem wewnętrznym. Często są bardzo inteligentni i bacznie obserwują swoje otoczenie. ISFP tkwią we własnych myślach tak bardzo, że ludzie dookoła mogą przeoczyć głębszą stronę ich osobowości.

ESFP

Stereotyp: Egocentryczny imprezowicz

Fałsz, bo: ESFP są świadomi własnych emocji i bacznie obserwują otoczenie. Często potrafią wyłapać to, co umyka innym. Uwielbiają się bawić i żyć tu i teraz, ale to wcale nie oznacza, że nie są świadomi, co się dookoła nich dzieje. ESFP dbają o swoich bliskich i starają się ze wszystkich sił, aby ich uszczęśliwić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz