piątek, 25 listopada 2016

ENFP (Działacz) – słabe i mocne strony charakteru

Hej!
Dziś kolejny wpis o konkretnym typie osobowości, tym razem znów moim własnym, czyli ENFP. Te słabe i mocne strony są aż nazbyt prawdziwe... Tekst oryginału pochodzi ze strony z testem, czyli
16personalities.


ENFP – mocne strony: 



– ciekawość – jeśli chodzi o nowe pomysły, ENFP nie lubią nad nimi medytować – wolą ich doświadczyć, wychodząc przy tym ze swojej strefy komfortu. ENFP mają bogatą wyobraźnię i otwarte umysły. W ich pojęciu życie to jedna wielka tajemnicza układanka.

Chyba że był to kot Schrodingera, to wtedy nie wiemy :D


– zdolność obserwacji – ENFP wierzą, że nie ma czegoś takiego jak nieznaczące działania. Każda zmiana w nastrojach i uczuciach, każdy ruch czy pomysł jest częścią jakiejś większej całości. Aby zaspokoić własną ciekawość, ENFP starają się to wszystko dostrzegać i nie przegapiać żadnej chwili.

– energia i entuzjazm – W trakcie swoich obserwacji ENFP tworzą powiązania i formują nowe idee, przy czym nie umieją trzymać języka za zębami – są ogromnie podekscytowani tym, czego się dowiedzieli i dzielą się swoimi odkryciami z każdym, kto jest gotów słuchać. Ich zaraźliwy entuzjazm daje im podwójne korzyści. Po pierwsze, dzięki temu ENFP tworzą więzi z innymi, a po drugie, jako że starają się wpasować opinie nowych znajomych do własnego światopoglądu, dostają nowe źródła informacji i doświadczeń.




Podwójny gif, bo ENFP są podwójnie energetyczni
i entuzjastyczni (chociaż to też zależy od dnia i humoru)


– geniusz w komunikacji z innymi – Doskonale się składa, że ENFP świetnie radzą sobie wśród ludzi, bo inaczej nie byliby w stanie przekazywać swoich idei światu. ENFP lubią zarówno „gadki szmatki”, jak i głębokie, poważne rozmowy. Dla nich to dwie strony tego samego medalu. ENFP zręcznie kierują rozmowę w strony, które ich interesują, a robią to w sposób całkowicie naturalny i nieprzymuszony.

– umiejętność relaksu – ENFP nie dyskutują jedynie na poważne tematy typu natura wszechświata. Wiedzą doskonale, że czasem najlepiej po prostu dobrze się bawić i doświadczać przyjemności życia. Ta typowo intuicyjna cecha sprawia, że wiedzą kiedy się rozruszać i poszaleć. Ich szalone wybuchy energii potrafią zaskoczyć nawet najbliższych przyjaciół.



Barney Stinson, ten to umiał w imprezy

– popularność w towarzystwie – Zdolność dostosowywania się do sytuacji i spontaniczność sprawiają, że ludzie o tym typie osobowości są przyjaźni, ciekawi i ekscytujący, pełni ducha współpracy, altruizmu i empatii. Dogadają się niemal z każdym, a ich grono przyjaciół jest bardzo rozległe.



ENFP  słabe strony:


– kiepskie zdolności praktycznego działania – Jeśli chodzi o wpadanie na nowe pomysły i inicjowanie projektów, szczególnie jeśli mają one do czynienia z ludźmi, ENFP są geniuszami. Niestety, schody zaczynają się gdy trzeba wykonać prace administracyjne, doglądnąć projektu czy dokończyć, co się zaczęło. Bez osób odpowiedzialnych za codzienne sprawy praktyczne, idee prezentowane przez ENFP pozostałyby jedynie ideami.

A tak się czuję kiedy muszę robić coś,
co mnie nudzi


– problemy ze skupieniem uwagi – ENFP w naturalny sposób starają się zgłębiać więzi międzyludzkie czy filozofię, jednak odbija się to na nich negatywnie gdy za rogiem czai się deadline i trzeba zrobić coś na czas w pracy. ENFP nie interesują się rutynowymi sprawami, które odbiegają od obszernych zagadnień i konceptów.



– zbyt długie rozmyślania o różnych sprawach – ENFP nie osądzają niczego po pozorach i nawet w najprostszych sytuacjach szukają ukrytych motywów. Często zdarza się, że nie mogą spać, bo zastanawiają się nad tym dlaczego ktoś coś zrobił, co to oznacza i co można na to poradzić.

– stres – Fakt, że ENFP rozmyślają nad różnymi sprawami wpływa pozytywnie nie tylko na nich samych. ENFP, szczególnie w wariancie czujnym (Turbulent), są osobami wrażliwymi, dbającymi o uczucia innych. Są popularni w towarzystwie, przez co inni często zwracają się do nich o radę i pomoc. Taka pomoc zawsze wymaga czasu i ENFP czują się czasem przytłoczeni, szczególnie że nie mogą zgodzić się pomóc każdemu.



– silna emocjonalność – ENFP często uważają emocje za podstawę własnej tożsamości i podczas gdy wyrażanie emocji ogólnie jest naturalne i zdrowe, dla nich może czasem stanowić spory problem. W momentach stresu, pod wpływem krytyki czy w trakcie konfliktu ENFP mogą doświadczać wybuchów emocji, co jest nie tylko nieproduktywne, ale może ich wpędzić w większe kłopoty.



– aż przesadna niezależność – ENFP nienawidzą, gdy się nimi kieruje albo gdy ograniczają ich rygorystyczne zasady. Chcą być uważani za niezależnych kowali własnego losu, altruistów, którzy widzą ponad drakońskie prawa. Prawdziwym wyzwaniem dla ENFP jest życie w świecie hierarchii i kontroli, czego szczerze nie znoszą.


To tyle na dziś, do usłyszenia! :)


11 komentarzy:

  1. Bardzo podoba mi się ten blog. Od dłuższego czasu szukałam czegoś takiego. Temat mbti bardzo mnie zainteresował. Jednak zastanawiam się nad jednym. Jak odróżnić INFP od ENFP? Te osobowości są bardzo podobne, a bardzo mnie to ciekawi. Miło by było, gdyby pojawił się o tym post :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najprościej, zadaj sobie pytanie: Czy człowiek u którego dopatrujesz się INFP/ENFP będzie4 walczył o swoje idee ze światem? Jeśli tak, to jest to ENFP. Ten typ zawsze walczy jeżeli w coś wierzy.
      INFP woli pielęgnować idee i jeśli spotyka się z przeszkodami woli się wycofać.
      Z nich dwóch, INFP jest bardziej przyjacielski i ugodowy (żeby była jasność: to w co wierzy i co czuje nie podlega dyskusjom, jeśli nie pasuje, to prawdopodobnie się wycofa). Przy kontaktach z ENFP "podskórnie" się wie, że lepiej z nim nie walczyć.

      Usuń
  2. Bardzo fajny blog, czekam na więcej typów ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. ENFP będzie ciągnęło do ludzi, INFP będzie siedział w książkach. Pierwsza litera kodu MBTI to podział na introwertyków i ekstrawertyków. Zapraszam na mój blog, dopiero się rozkręcam, zamierzam zrobić coś podobnego. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. No ten tego mi wyszło enfp w dwóch testach,niby gitara ale...

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak w mordę strzelił ja.

    OdpowiedzUsuń
  6. W 100% to o mnie. Hehe ciekawe jesteśmy tacy skomplikowanii...ale i też prości

    OdpowiedzUsuń
  7. Chciałbym Wam polecić stronę https://proficompetence.com/ , na której znajdziecie ogromną bazę z najróżniejszymi testami psychologicznymi. Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem to wszelkie informacje znajdziecie na stronie.

    OdpowiedzUsuń